Kriminalai

Ukmergiškiai kaltinami sukčiavimu elektroninėje erdvėje

Lietuvos kriminalinės policijos biuras, bendradarbiaudamas su Vilniaus apygardos prokuratūra, baigė ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo elektroninėje erdvėje. Į teisiamųjų suolą sės trys asmenys, kaltinami neteisėtu prisijungimu prie asmeninių „PayPal“ mokėjimų sistemos paskyrų. Vienam iš asmenų inkriminuojamas ir neteisėtas disponavimas narkotinėmis medžiagomis bei pastarųjų kontrabanda.

Biuro pareigūnai ikiteisminį tyrimą pradėjo gavę nukentėjusiojo pareiškimą, kuriame buvo teigiama, kad, neteisėtai įgijus jo duomenis ir prisijungus prie asmeninės „PayPal“ mokėjimų sistemoje esančios prieigos, buvo įvykdyta vienuolika neteisėtų finansinių operacijų, įsigyjant įvairių prekių internetinėse parduotuvėse.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro išplatintame pranešime nurodoma, jog netrukus išsiaiškinta, kad atlikus neteisėtas finansines operacijas internetinėse parduotuvėse užsakytos prekės turėjo būti išsiųstos nurodytu adresu į Ukmergę. Kriminalistai nustatė šios nusikalstamos veikos dalyvius ir jų veikimo principą: du 23-ejų metų Ukmergės gyventojai neteisėtai prisijungdavo prie kompanijos „PayPal“ klientų paskyrų, pirkdavo prekes ir siuntė jas 25-erių metų ukmergiškiui pastarojo gyvenamosios vietos adresu. Šis ir metais jaunesnis jo bičiulis gautus daiktus vėliau turėjo perduoti juos užsakiusiems jaunuoliams.

Pirminėje tyrimo stadijoje pareigūnai sulaikė keturis Ukmergės gyventojus. Jų gyvenamosiose vietose buvo atliktos kratos. Pareigūnai aptiko ir paėmė dalį daiktų, kurie buvo įgyti vykdant minėtą nusikalstamą veiką. Buvo rastos ir paimtos išorinės atminties laikmenos, atminties kortelės, skirtos mobiliesiems telefonams, klaviatūros kompiuteriams, drabužiai, parfumerijos gaminiai, virtuvės reikmenys ir kt. Vieno iš asmenų atžvilgiu tyrimas buvo nutrauktas. Nustatyta, kad pastarojo asmens vardu buvo užsakomos prekės, tačiau jis nežinojo, jog jos gautos nusikalstamu būdu.

Atliekant ikiteisminį tyrimą išaiškinta, kad vienas iš galimai nusikalstamą veiką vykdžiusių jaunuolių, pasinaudojęs sukčiavimo schema, užsisakė psichotropinę medžiagą, kuri buvo pristatyta į Lietuvą.

Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai nustatė, kad sukčiavimu besivertę asmenys galimai įvykdė 23 nusikalstamas veikas. Sukčiavimo aukomis tapo penki fiziniai asmenys. Įtariamieji, pasinaudoję sukčiavimo schema, už prekes atsiskaitė svetimomis piniginėmis lėšomis, kurių suma viršija 1 500 Eur.

Trys jaunuoliai kaltinami sukčiavimu. Du iš jų taip pat kaltinami neteisėtu disponavimu elektronine mokėjimo priemone, neteisėtu prisijungimu prie informacinės sistemos ir neteisėtu elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų naudojimu. Vienas iš pastarųjų dar kaltinamas neteisėtu disponavimu psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti ir psichotropinių medžiagų kontrabanda.

Lietuvos kriminalinės policijos biuras primena, kad kompiuteriai vis dažniau tampa ne tik teisėtos veiklos, bet ir nusikaltimų, vykdomų vien elektroninėje erdvėje, įrankiais. Technologijų vystymasis sąlygoja įvairių nusikalstamo elgesio formų atsiradimą bei plitimą. Todėl gyventojų budrumas yra labai svarbus veiksnys ne tik greičiau ir efektyviau išsiaiškinant nusikalstamas veikas, bet ir jas užkardant.

Siekiant apsaugoti savo asmens duomenis nuo vagystės ar neteisėto prisijungimo prie asmeninių paskyrų, būtina įdėmiai saugoti prisijungimo duomenis (slaptažodžius), neatskleisti jų tretiesiems asmenims, juos reguliariai keisti bei rinktis sudėtingas slaptažodžių kombinacijas.

Taip pat būtina atkreipti dėmesį į tinklalapius, kuriuose yra suvedinėjami prisijungimo duomenys, neprisijunginėti prie asmeninių paskyrų viešose vietose, kuriose veikia bevielis ryšys. Nuo neteisėto prisijungimo būtina apsaugoti ir savo kompiuterius bei išmaniuosius įrenginius instaliuojant legalias antivirusines programas.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas